Melnā JEB svēpētā keramika

Māla darbi tiek gatavoti ar rokām, neizmantojot virpu. Traukus gatavoju lipināšanas un plasta tehnikà.


Lipināšana ir viena no senākajām tehnikām - no saplacināta māla sloksnītēm tiek veidoti trauki, sloksnītes lipinot vienu virs otras, ar pirkstiem sapludinot tàs kopà. 

Plasta tehnika - ar mīklas rulli vai speciālu plasta rullējamā galda palīdzību tiek izrullēts māls, no kura tiek izgriezta vēlamā forma. Šo tehniku izmantoju, gatavojot šķīvjus.

Ceplis tiek kurināts, kad ir sagatavoti aptuveni 100 līdz 200 trauki. Cepļa kurināšana notiek vienu reizi pusotrā mēnesī.
Pēc māla darbu apžūšanas tos pulē ar gludu akmeni, lai trauki iegūtu spīdīgumu un būtu patīkami lietošanai.

Pēc trauku izžāvēšanas tos krāmē tradicionālajā malkas ceplī brīvā krāvumā, vienu virs otra. Krāmēšanas process var aizņemt vairākas stundas. Kad ceplis sakrāmēts, notiek lēna tā iesildīšana, kas ilgst aptuveni 6 stundas, malku kurinot ārpus cepļa mutes, lai no traukiem izžāvētu atlikušo mitrumu.

Pēc tam malka tiek likta cepļa mutē un notiek intensīva temperatūras kāpināšana, līdz beigās tā ceplī sasniedz ~1100°C grādus, kas ir māla kušanas temperatūra. Cepļa kurināšana ilgst aptuveni 12 stundas. 

Pēc trauku apdedzināšanas notiek cepļa slāpēšana, tiek izraisīta redukcija.

Cepli slāpējot, tam tiek uzlikts vāks, to piemūrējot pie cepļa augšas, lai tur vairs neiekļūtu skābeklis. Pēc tam vēl pēdējo reizi samet pilnu cepļa muti ar malku un kārtīgi aizmūrē to ciet. Tādā veidā ceplim tiek noslēgta gaisa piekļuve degšanas procesiem un cepļa mutē esošā malka, lai turpinātu degt, ņem skābekli no ceplī esošajiem traukiem.
Tādējādi slāpēšanas jeb redukcijas rezultātā tiek mainīts māla ķīmiskais sastāvs un trauki iegūst melno krāsu.

Aptuveni pēc 12 stundām notiek cepļa atvēršana - no cepļa mutes tiek izgrābtas ogles , noņemts vāks. Ceplis  tiek  nedaudz atdzesēts pirms no tā tiek izņemti trauki. Karstus traukus ievasko ar bišu vaska un augu eļļas maisījumu, lai tie kļūtu ūdens necaurlaidīgi un piemēroti ikdienas lietošanai.

Traukus var izmantot elektriskajā cepeškrāsnī (ievietot aukstā), mikroviļņu krāsnī un trauku mazgājamā mašīnā. Nelietot uz atklātas liesmas. Katrs trauks ir unikāls.

Tā kā cepļa kurināšanā ir iesaistīti dabas spēki, tad rezultāts ne vienmēr ir paredzams.


Pirkumu grozs